Spodziewaliście się jakichś…

Spodziewaliście się jakichś medali dzisiejszego dnia?
No cóż…
#nasiwpekinie #pekin2022 #sport

Największe nadzieje wiązaliśmy z naszymi panczenistkami na sprinterskim dystansie 500 metrów. Niestety, Polki zaliczyły start poniżej oczekiwań. Kaja Ziomek zajęła 9. miejsce, a Andżelika Wójcik – 11. Szkoda, bo kolejnej tak realnej szansy na medal mieć tu już nie będziemy. Musimy liczyć na to, że skoczkowie zapomną o generalnej padace z tego sezonu lub że ktoś z drugiego szeregu sprawi miłą niespodziankę.
A kto w rywalizacji panczenistek zajął ostatecznie miejsca na podium? Zwyciężyła Amerykanka Erin Jackson, która jednak – w przeciwieństwie do innych mistrzów z Pekinu – nie pobiła swym rezultatem rekordu olimpijskiego. Druga Japonka Miho Takagi, trzecia Rosjanka Andżelina Golikowa.

Dziś odbyły się również biathlonowe biegi pościgowe obojga płci. Monika Hojnisz-Staręga zaliczyła start na tyle niezły, że można gdybać, co by się stało, gdyby nie dwa błędy na pierwszym strzelaniu… Ostatecznie zajęła 9. miejsce i zapewniła sobie udział w kończącym zmagania biathlonistów biegu ze startu wspólnego. Kamila Żuk nie stawiła się na starcie, mimo uzyskania kwalifikacji. Jest to powodowane odzyskiwaniem sił po chorobie. Najwyraźniej priorytetem dla biathlonistek jest sztafeta, bo – prócz Hojnisz-Staręgi – pozostałe Polki zakończyły już starty indywidualne. Podium w komplecie zajęły zawodniczki z krajów nordyckich. Zwyciężyła Norweżka Marte Olsbu Røiseland, która nie oddała przewagi osiągniętej zwycięstwem w sprincie i o ponad minutę wyprzedziła Szwedkę Elvirę Oeberg. Podium uzupełniła druga z Norweżek – Tiril Eckhoff.
O występie Grzegorza Guzika można jedynie powiedzieć, że był ostatnim jego na tych igrzyskach. No i to, że zajął 54. miejsce, popełniając na strzelnicy aż osiem błędów (skuteczność 60%). Zwyciężył wicemistrz sprintu – Francuz Quentin Fillon Maillet, któy wyprzedził trzeciego w sprincie Norwega Tarjei Boe’go oraz Rosjanina Edwarda Łatypowa. Zwycięzca sprintu – Johannes Thingnes Boe zaliczył aż siedem błędów na strzelnicy i ukończył bieg na piątym miejscu.

Koelejne rozstrzygnięcia na tafli short-trackowej. Polki zajęły drugie miejsce w finale B, co w klasyfikacji generalnej dało 6. miejsce. Trzeba jednak zaznaczyć, że rywalki znacząco ułatwiły naszym łyżwiarkom sprawę, wywalając się, a następnie zwracając na siebie uwagę sędziów. Ostatecznie Amerykanki i Rosjanki zostały zdyskwalifikowane. Taki urok rywalizacji na krótkim torze. ¯_(ツ)_/¯ Finał A zwycięski dla Holenderek, które wyprzedziły Koreanki oraz Chinki.
Panowie natomiast ścigali się na 500 metrów. Złoto zdobył Węgier Shaoang Liu, który w przeciwieństwie do swojego brata na dystansie dwukrotnie dłuższym nie dał się zdyskwalifikować. Drugi Rosjanin Konstantin Iwliew, a trzeci Kanadyjczyk Steven Dubois.

W narciarstwie alpejskim tym razem rywalizacja panów w slalomie gigancie. Na zgłoszonych 87 zawodników ledwie niewiele ponad połowa (a dokładniej 47) zawodników ukończyło oba przejazdy – w tym gronie nie znaleźli się Polacy. Zarówno Michał Jasiczek, jak i Paweł Pyjas nie ukończyli swoich pierwszych prób. Mistrzem olimpijskim Szwajcar Marco Odermatt, srebro dla Słoweńca Żana Kranjca, a brąz dla Francuza Mathieu Faivre’go.

Sztafetę biegaczy narciarskich (4×10 km) zdominowali reprezentanci Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, którzy o ponad minutę wyprzedzili Norwegów oraz Francuzów. Polacy nie startowali, choć mieli taką możliwość. Trenerzy uznali jednak, że lepiej będzie magazynować siły na drużynowy sprint.

Trzeba tez zauważyć, że pierwszy raz podczas tych igrzysk na obszar objęty rozgrywkami spadł śnieg, co stanowiło istotne utrudnienie zarówno sportowców rywalizujących na świeżym powietrzu. Dotychczas organizatorzy polegali na sztucznym śniegu.

Fazę grupową zakończyli hokeiści. W ćwierćfinale zameldowali się Amerykanie, Szwedzi, Finowie i Rosjanie. Pozostałe drużyny zagrają o awans o tej fazy rozgrywek w następujących parach (ich zwycięzcy spotkają się z kolejnymi, wymienionymi wcześniej drużynami):
Słowacja – Niemcy,
Kanada – Chiny,
Czechy – Szwajcaria,
Dania – Łotwa.

Na koniec olimpijski ranking, który powoli się stabilizuje. Na podium Niemców zmienili Amerykanie. Polacy nadal na 18. miejscu.

Możliwość komentowania została wyłączona.